עם קנאביס או בלי קנאביס?

טעות נפוצה שעושים כשמתחילים תהליך גמילה היא להסתכל על החיים שלנו בחלוקה לשני מצבים – עם קנאביס ובלי קנאביס.

אנחנו מגיעים לחודש ללא עישון ואז מתחילים להשוות, לפעמים גם עושים רשימה של יתרונות וחסרונות. כשעישנו היה כך וכך ועכשיו החיים הם כך וכך – ומתוך ההשוואה הזו מנסים להבין האם הפסקת העישון משתלמת.

אבל החיים זה תהליך של התמודדות והתפתחות – זה לא מצב של לפני ואחרי.

בואו נניח שהפסקנו לעשן וגילינו אחרי חודש שבלי הקנאביס לא כיף לנו במפגשים חברתיים – אם נעשה השוואה של לפני ואחרי אנחנו מגבילים את עצמנו לשתי אופציות, או שנמשיך עם ההפסקה ונסבול במפגשים החברתיים או שנחזור לעשן וגם נחזור להנות מהמפגשים.

אבל – מה היה קורה אם כל הקנאביס בעולם היה נעלם ולא היינו יכולים לעשן יותר?
לנצח היינו סובלים ממפגשים חברתיים? סביר להניח שלא… סביר להניח שהיינו מנסים להבין מה לא עובד לנו במפגשים ומתמודדים עם זה.

אולי היינו מגלים שקשה לנו להיפתח – ומוצאים את הדרך להיפתח למרות זאת… בהתחלה זה היה קשה ולאט לאט היינו מתרגלים והמפגשים היו משתפרים.

אולי היינו מגלים שנושאי השיחה לא מעניינים אותנו – ומוצאים את הדרך להעשיר את השיחה או להחליף את החברים… בהתחלה זה היה קשה אבל לאט לאט היינו מוצאים עניין במפגשים.

כשהקנאביס יוצא מהתמונה אנחנו פוגשים את מה שחסר לנו בחיים – עד עכשיו הקנאביס טשטש את זה.
וכשאנחנו פוגשים את מה שחסר לנו בחיים אנחנו יכולים להתחיל להתמודד כדי למצוא דרכים למלא את החסר – זה התהליך של ההתמודדות וההתפתחות ממנו החיים מורכבים.

מפגשים חברתיים זו רק דוגמה אחת מהרבה דברים שיכולים להיות חסרים לנו – יש גם דברים כמו חששות מהעתיד, יציבות בעבודה, קשרים בין אישיים, זוגיות, מיניות, השגת מטרות, יצירה, ועוד הרבה…

תהליך גמילה בריא הוא לא רק הפסקת העישון, אלא גם מציאת הדרכים להתמודד עם מה שחסר לנו בחיים כדי שלאורך התהליך נוכל למלא את החסכים של עצמנו במקום שהקנאביס יטשטש אותם.

אין משהו רע בלעשות רשימה של יתרונות וחסרונות, לפעמים זה מה שנותן לנו מוטיבציה ושומר שלא נחזור לעשן – רק חשוב לזכור שרשימת החסרונות יכולה להצטמצם על ידי התמודדות נכונה.
אז בפעם הבאה שהמוח מתחיל לעשות רשימה זה גם הזמן להשקיע מחשבה בדרכי פעולה לשיפור הדברים שלא עובדים לנו בחיים – הרי בשביל זה הפסקנו לעשן לא?


ואם לרגע נדמה שהמצב שלנו מתדרדר כי מאז שהפסקנו לעשן הכל קשה לנו – אז שימו לב שזה לגמרי ההפך, המצב שלנו משתפר כי אנחנו סוף סוף בשלים לפגוש את מה שחסר לנו בחיים – זה אמנם לא כיף, אבל זה רק שלב בדרך.

יש לכם שאלות נוספות? צרו קשר.

אולי יעניין אתכם גם...

אולי יעניין אתכם גם...

דילוג לתוכן