איך נגמלים מפורנו?

קודם כל חשוב לדעת שיש לנו במוח דבר שנקרא "מערכת התגמול", זה בעצם שם כולל לכל האזורים במוח שיוצרים תחושה של עונג בתגובה לגירוי. אחד השחקנים המרכזיים במערכת נקרא "דופמין", זה מוליך עיצבי שהתפקיד שלו הוא להניע אותך אל עבר פעולה – הוא בעצם אחראי על המוטיבציה שלך, זה חלק ממה שדוחף אותך אל הצפייה בפורנו.
הדופמין מגיע לשיא שלו רגע לפני שאתה מבצע את הפעולה, זאת אומרת שהחשק שלך לצפות בפורנו יהיה הכי חזק שאתה כבר מול המסך – ולאחר הפעולה רמות הדופמין צונחות, זאת אומרת שאתה משתחרר מהצורך לצפות בפורנו – כשאתה גומר (תכף נדבר על מה קורה לרמות הדופמין בזמן הצפייה, כי זה חשוב).

בדרך כלל אין עם דופמין בעיה, הוא מניע אותנו אל עבר פעולות שנחוצות לנו, כמו מזון, סקס (רבייה), קשרים חברתיים וכ'ו… דברים שמבחינת המוח נחוצים להישרדות שלנו.

העניין עם הפורנו, זה שהוא גורם לסופר-גירוי, וזה משהו שהתחיל לקרות כשהאינטרנט המהיר נכנס לחיינו.

מה זה הסופר-גירוי הזה?
מדובר על הפרשות גבוהות של דופמין בהפרשי זמן קצרים, כשאתה פותח מלא טאבים ועובר מאחד לשני, ובכל טאב אתה רואה רק את החלק שמדליק אותך מכל הסרט, בדרך כלל מדובר ברגעי שיא כאלו ואחרים, המוח שלך מביא אותך לשיא של דופמין בכל טאב – וזו פעולה שחוזרת כל חצי דקה, דקה… בום, בום, בום, דופמין, דופמין, דופמין…

סופר-גירוי לא נוצר כשאנחנו עושים סקס למשל, כי במהלך הסקס אין כזה דפוס של ציפייה שמוביל לבומים של הדופמין.

ופה נמצאת אחת הבעיות המרכזיות של ההתמכרות לפורנו, רמות הדופמין הגבוהות מציבות אותו בראש סדר העדיפות והמוח דוחף לשם בכל הכוח.
מה גם, שברגע שהמוח מתרגל לכאלו רמות של דופמין הוא הופך להיות אדיש לרמות התקינות, ואז שאר הפעילויות בחיים מתחילות לקבל גוון אפור, אנחנו מאבדים עניין – אין מה שיניע אותנו לעבר פעילות.
וזו גם אחת הסיבות שאנשים שרואים פורנו לעיתים קרובות, מתקשים להגיע לזיקפה או לגמור בעת קיום יחסי מין.

טיפים לשבירת המעגל:
1 – קשה ליישום ולא מתאים לכולם:
להגיע למצב שאתה מקליד את כתובת האתר בדפדפן ואז לסגור את הדפדפן ולא להיכנס לפורנו.
זה גורם לתחושה עצומה של תסכול, ולפעולה שנקראת "הכחדה" במוח, זה אומר שהמוח בשלב מסויים יבין שהדופמין בקטע הזה גורם לתסכול ויתחיל להנמיך את ההפרשה שלו.
הבעיה שהרבה נופלים בטכניקה הזו.

2 – להימנע מטריגרים, זה אומרת שאם אתה רגיל לצפות בזה כשאתה בשרותים, אל תיקח את הטלפון לשרותים – או, אם יש מקום בבית שאתה צופה בו בפורנו, תשנה את המקום – אפילו תחליף פיזית את המיקום של הכיסא ועמדת המחשב… זה עוזר, זה מפחית את עצמת ההתנייה שהמוח יצר בין ההתיישבות במקום מסויים לבין תגמול הפורנו המתקרב.

קח בחשבון שתופעת לוואי נפוצה (אבל לא תמיד מתרחשת) בעת גמילה מפורנו היא משהו שמכונה "קו שטוח", השם לקוח מהקו השטוח שרואים במוניטור כשהחולה מת – והתופעה הזו מתייחסת לאבדן החשק המיני בתקופה הראשונה של הגמילה עד למצב שהוא לא קיים שם בכלל – אפס חשק מיני.
אנשים כל כך נבהלים מהתחושה הזו שהם מעדיפים לחזור לפורנו רק כדי להרגיש אותה שוב – אבל זה שלב שעובר והתחושה חוזרת. (לוקח לה בין כמה שבועות לכמה חודשים, לפעמים צריך קצת סבלנות).

מעבר לזה יכול להיות שתחווה היעדר עניין בהרבה דברים וירידה במצב הרוח, קורה גם בגלל היעדר דופמין, כדאי לשתף אנשים ולבקש תמיכה ולא להישאר לבד עם תחושת הדיכאון.

דבר אחרון וממש חשוב – לפעמים להתמכרות יש חלק נפשי ולא רק פיזי, זאת אומרת שמעבר למה שתיארתי על הדופמין, עצם הצפייה בפורנו נותנת גם תועלת נפשית, היא מביאה לניתוק מדברים שמפריעים לנו – בדיוק כמו עישון וויד, התמכרות למסכים וכו' – כשאתה בפורנו אז אתה רק בפורנו, המוח לא חושב על דברים אחרים שמציקים לך.

ואם זה המצב, יכול להיות שבמהלך הגמילה פתאום יצוצו דברים שלא כל כך נוח לך להתמודד איתם, דברים שמאוד תרצה להימנע מהם – חשוב לתת להם מקום, להיות סלחני כלפי עצמך, לא לצפות לפתור כל דבר תוך פרק זמן קצר ולשתף אנשים קרובים בתהליך שאתה עובר.

אם נראה לך שאתה זקוק לעזרה, מוזמן ליצור קשר.

בהצלחה!

יש לכם שאלות נוספות? צרו קשר.

אולי יעניין אתכם גם...

אולי יעניין אתכם גם...

דילוג לתוכן